Conclusie
De afgelopen twee jaar kon bij iedere nieuwe videokaart die AMD introduceerde de vlag uit. Het bedrijf was in een winning mood, alle kaarten die het bedrijf introduceerde waren een duidelijke verbetering op het bestaande aanbod en iedere keer weer een betere keuze dan de kaarten van de concurrentie. Dit is eigenlijk de eerste keer dat we wat minder enthousiast zijn. Dat komt eerst en vooral vanwege het feit dat de Radeon HD 6970 slechts zeer beperkt sneller is dan diens directe voorlopers, de inmiddels ruim een jaar en twee maanden oude Radeon HD 5870. Toegegeven, AMD kan er wellicht ook weinig aan doen. In de tussentijd is er geen nieuwe volwassen productieprocedé voor GPU-chips beschikbaar gekomen en het veel groter en complexer (en dus duurder!) maken van de chip is geen optie. Het komt er dus op neer dat de ontwerpers van AMD met vrijwel hetzelfde aantal transistors een duidelijke prestatiewinst moesten bewerkstelligen. Dat is een hele lastige klus en dat blijkt ook uit de benchmark-resultaten. Behalve wellicht bij enkele benchmarks die zeer zwaar leunen op tessalation, is een upgrade van een 5870 naar een 6970 nergens echt te verantwoorden. Wie vorig jaar een 5870 kocht zit eigenlijk nog gewoon goed. Daar komt bij dat de Radeon HD 5870, die officieel nu end-of-life gaat, inmiddels voor absurd lage bedragen verkrijgbaar is. In onze prijsvergelijker vind je al 5870's vanaf € 240! We kunnen er lang en kort over praten, maar dat is een prijs/prestatieverhouding waar de nieuwe 6950 en 6970 simpelweg met geen mogelijkheid bij in de buurt komen.
Volgens de officiële positionering zou de Radeon HD 6970 iets sneller moeten zijn dan de GeForce GTX 570. In de nodige benchmarks is dat inderdaad het geval, maar ongeveer net zo vaak is de nVidia kaart duidelijk sneller. Ons bekruipt het gevoel dat AMD redelijk verrast was door de zeer scherpe prijsstelling van de GTX 570 en daardoor een beetje in de problemen is gekomen rond de introductie van de Radeon HD 6970. nVidia zal op haar beurt juist eindelijk kansen hebben geroken. Want heel eerlijk: de vraag of je nu beter voor een Radeon HD 6970 of een nVidia GeForce GTX 570 kunt kiezen is helemaal niet zo makkelijk te beantwoorden. Wij neigen naar een gelijkspel. Dat is de afgelopen tijd nog wel eens anders geweest!
Vanuit de wandelgangen van AMD begrijpen we dat er de komende weken en maanden bij de Radeon HD 6950 en 6970 nog heel wat te verwachten valt van driver updates. Dat heeft onder andere te maken met de aanpassingen van de architectuur. Er wordt in de wandelgangen zelfs gefluisterd over potentiële prestatiewinsten richting de 20%. Dat lijkt ons wel erg optimistisch, maar laten we hopen dat er een kern van waarheid in zit. Mochten toekomstige driver updates de kaarten inderdaad nog een duidelijke performance boost geven, dan kan dat onze eind conclusie nog veranderen, maar voorals zijn we toch een beetje teleurgesteld dat de nieuwe kaarten zich niet duidelijk genoeg differentiëren ten opzichte van hun voorlopers en ten opzichte van de concurrentie.
6 besproken producten
Vergelijk | Product | Prijs | |
---|---|---|---|
![]() |
AMD Radeon HD 6950 2GB
|
Niet verkrijgbaar | |
![]() |
AMD Radeon HD 6970
|
Niet verkrijgbaar | |
![]() |
Sapphire Radeon HD 6950 2GB
|
Niet verkrijgbaar | |
![]() |
Sapphire Radeon HD 6970 BFBC2 Vietnam Edition 2GB
|
Niet verkrijgbaar | |
![]() |
XFX Radeon HD 6950 2GB
|
Niet verkrijgbaar | |
![]() |
XFX Radeon HD 6970 2GB
|
Niet verkrijgbaar |