De Amerikaanse president Joe Biden is vastbesloten om de grootschalige chipproductie van Azië naar de VS te brengen. "De toeleveringsketen begint hier en eindigt hier", kondigde Biden donderdag aan tijdens een optreden bij een IBM-computerbedrijf in Poughkeepsie, New York.
Volgens de president zouden wereldwijde knelpunten in de halfgeleiderindustrie ook auto's van Amerikaanse makelij duurder hebben gemaakt. "We moeten deze chips hier in Amerika maken", zei hij. De verplaatsing van de chipproductie is niet alleen goed voor de economie, maar ook voor de nationale veiligheid.
In juli keurde de regering van Biden de Amerikaanse Chips Act goed voor halfgeleidersubsidies, ter waarde van miljarden. De wet is bedoeld om de uitbreiding van de chipproductie in de VS te versnellen, bijvoorbeeld door middel van subsidies. Daarna kondigden onder meer Intel en Qualcomm hoge investeringen in de VS aan. Ook het Amerikaanse Micron trekt zijn portemonnee open en bouwt een grote halfgeleiderfabriek in de VS. IBM heeft toegezegd de komende tien jaar 20 miljard dollar te zullen investeren.
Al tientallen jaren is de chipproductie geconcentreerd in Azië. Dit is ook de reden waarom vrijwel alle consumentenelektronica daar wordt geproduceerd. Ook Europa probeert met subsidies de chipproductie op het continent aantrekkelijker te maken. Intel plant een Duitse mega-halfgeleiderfabriek in Maagdenburg voor 17 miljard euro, die zal worden ondersteund met subsidies van Duitsland en de EU. De eerste werkzaamheden staan gepland voor het begin van 2023 en de chipfabriek zal naar verwachting meer stroom verbruiken dan de hele stad Maagdenburg.
Intel Mega-fab die in Maagdenburg wordt gebouwd
Bronnen: dpr, Whitehouse